Македонија

„Европа“ купи акции во „Фершпед“

22 фев 2021

Компанијата „Европа“ Скопје купи 200 обични акции од шпедитерската компанија „Фершпед“ и го зголеми својот удел на 9,66 отсто.

Фабриката за чоколади сега поседува вкупно 1.749 обични акции или 9,66 % од основната главнина на друштвото.

Цената на акциите кои ги плати „Европа“ е 61.000 денари по акција, за што плати 12.200.000 денари (198.000 евра). „Фершпед“ информацијата ја објави на Македонска берза.

Покрај „Европа “  која сега поседува 9,66 отсто од акциите во сопствениката структура на „Фершпед“  се браќата Накови (синовите на Штерјо Наков) од кои Сашо има 11,05 отсто, а Драган 11,83 отсто, „Макошпед“ кој поседува  19,65 отсто од акциите. Овие четворица акционери заедно контролираат 51 отсто од акциите на „Фершпед“.

Драган Наков инаку е најголем поединечен акционер „Европа“ и поседува над 22 отсто од акциите, а неговиот брат Сашо Наков е член на Управниот одбор.

Извор: plusinfo.mk 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаБесими најави нов Даночен календар и Царински тарифник

02 мар 2021

Превозници заглавени на границата со Грција

02 мар 2021

„Алкалоид“ ќе исплаќа дивиденда за 2020 година

02 мар 2021

Највисоки цени на храната во последните шест и пол години

02 мар 2021

Нова инвестиција: Шведскиот бренд Nick’s ќе отвори 150 работни места во Битола

02 мар 2021

Отворен е првиот „Стокомак“ во Радовиш

02 мар 2021
Вчитува уште новости...