Македонија

„Пакомак“ организира акција за собирање стакло

19 окт 2020

Друштвото за управување со пакување и отпад од пакување „Пакомак“ организира акција за собирање стакло. Целта на акцијата е да се создадат услови за целото население правилно да го одложува стаклениот отпад, елиминирајќи ја оддалеченоста на поединечните домаќинства од соодветните контејнери и олеснувајќи го процесот во корист на граѓаните. 

Граѓаните треба само да се јават на телефонскиот број 072/ 26 66 26 во тек на работната недела, од понеделник до петок, и да остават свои контакт податоци, адреса и град на живеење, приближна количина на отпад за подигнување, телефонски број и лице за контакт.

Во рок од 10 дена по добивањето на потребните податоци ќе биде изготвен детален план за подигнување на отпадот за што ќе бидете информирани. Не заборавајте да ги одложувате секојдневните стаклени амбалажи. На тој начин ќе бидете сигурни дека стаклениот отпад ќе заврши на рециклирање и ќе добие нов живот, наместо да заврши на депонија каде ќе стои неупотреблив со години, а неретко и опасен, односно стаклото да биде причина за пожар“, соопштија од „Пакомак“.

Како знак на благодарност за соработката, „Пакомак“ ќе ги наградува граѓаните со семе за цвеќе. За најмалку две гајби тегли и шишиња или пак шест килограми стакло, „Пакомак“ ќе подарува едно пакетче ароматични семиња за расад.

Граѓаните додека чекаат да бидат контактирани, можат да ги одложуваат тековните стаклени амбалажи во зелените контејнери во нивниот град.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаdm донира респиратори во вредност од 36.600 евра

20 ное 2020

Исплатени околу 15 милиони евра помош за октомвриските плати на над 58.000 вработени

20 ное 2020

Азески: Клучниот момент ќе биде кога државната помош полека ќе спласнува

20 ное 2020

Стопанска комора предложи итни мерки за пост-ковид развој на земјоделството

20 ное 2020

Ново XL Бриош пакување од „Жито Лукс“

20 ное 2020

Почна повратот на ДДВ за граѓаните за третото тримесечје

20 ное 2020
Вчитува уште новости...