Колумни

Колумна во понеделник: Понеделник - најубавиот ден во неделата

21 мар 2022

Пишува: Тања Васојевиќ, директор за комуникации, oддел за корпоративни комуникации, „Делта Холдинг“

Имам лоши вести за сите кои не го сакаат понеделник.

Ако не можете да го поднесете чувството да го завршите викендот со пријателите/блиските, и ве обзема растечката нервоза пред да одите на работа каде што ве очекува нов стрес - лошата вест е дека околу 2.100 пати во текот на вашата кариера тоа непријатно чувство ќе те удри право во стомакот и ќе предизвика гадење, вознемиреност или којзнае што.

Но, светот е составен од спротивставени парови (црно-бело, јин и јанг, мед и жолчка), така што имаме добри вести: грдиот корпоративен понеделник во никој случај не е неопходност. Постои начин, и тоа не теоретски, туку докажано во практика, дека понеделник ќе биде не само обичен, убав ден, туку и најомилениот ден во неделата!

Примерот е од одделот за корпоративни комуникации на „Делта Холдинг“, а еве неколку предлози и елементи од нашата „студија на случај“ за тоа како понеделник наутро да го направиме најпријатниот дел од неделата, кои несебично ги споделуваме со вас:

Срушете ги ѕидовите меѓу претпоставените и соработниците. Но, буквално! Ако водите тим, нема ништо поважно од вашата заедничка динамика и енергија. Добрата атмосфера ги пробива сите бариери, но се гради во директен контакт. Спортски кажано - ти си селектор, а тој не седи во соблекувална додека игра тимот.

Опкружете се со луѓе кои ви одговараат. Тоа не значи дека тие треба да бидат како тебе, туку напротив. Добриот тим се состои од разлики, понекогаш и спротивности. Нашиот рецепт е, на пример: три во третата деценија, двајца во четврта, двајца во шеста... освен тоа, тројца се родени на ист датум. Доколку се прашувате која е веројатноста, одговорот ни го понуди професор од математичкиот факултет = 0,00015

Уредете го просторот што ве очекува во понеделник така што вам ви одговара. Воведете миленици, на пример растенија (нашите имиња се: Предраг Првопридошли, Ненад, Мирјана, Славка, Милица, Орфелија...), или соодветни уметнички дела. Ако условите дозволуваат, немаме ништо против двоножни / четириножни миленици.

Вие сте истата личност на работа и надвор од неа! Не ја делете вашата личност. Дозволете им на вашите колеги да ве запознаат како такви и вие да ги запознаете во целина, со вашите јаки и слаби страни, со интереси и хобија кои се надвор од вашата редовна работа и канцеларија. Можеби ќе откриете дека некој сака да патува (ќе ви направи стотици одлични турнеи во Србија #trippinsrbija), дека другиот одлично готви (ќе ви донесе сарма на работа), а третиот одлично свири гитара (и ќе ви покаже тоа, обично во петок попладне).

Прогласете ја добрината како врвна доблест. Веднаш зад него стои хуморот, отвореното слушање на соговорникот и учтиво, во разумни рокови, одговарање на сите можни прашања, усно или писмено, со аналогни или дигитални средства за комуникација. Ако сакате, како мене, креирајте Манифест и објавете го.

Покрај овие Топ 5 принципи, имаме и многу мали трикови кои ја прават канцеларијата пријатно место за престој/работа, а тие го прават понеделник ден на кој со нетрпение го очекуваме и со возбуда се подготвуваме.

Официјално е: понеделник е омилен ден во нашиот оддел.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...