Актуелно

ЕЦБ: Еврозоната ќе се „опорави“ идната година

19 мај 2020

Економијата на еврозоната најверојатно нема да се врати на периодот пред почетокот на пандемијата до следната година, а опоравувањето би можело да трае и подолго, оценуваглавниот економист на Европската централна банка(ЕЦБ), Филип Лан.

Во секој случај, гледано од денешна перспектива, се чини дека економската активност нема да се врати на предкризниот период пред 2021 година, а опоравувањето би можело да потрае и подолг временски период, изјави тој.

ЕЦБ континуирано ја следи ситуацијата и подготвена е доколку има потреба да ги прилагоди сите инструменти, вклучувајќи ја и програмата за итна помош во време на пандемија. 

Доколку воочиме дека договорите за финансирање се премногу строги или доколку притисокот на одделни пазари на обврзници не ги одржуваат економските показатели, би можеле да се прилагодиме во однос на вредноста но и роковите за откуп, кои можеме флексибилно да ги распоредиме временски но и на трговски сегменти, вели претставникот од ЕЦБ.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Тедески: Не само што не ги намаливме платите, туку на најизложените им ги зголемивме

14 мај 2020

Горан Теменугов: 10.000 денари

14 мај 2020

Неработна недела и во македонски синџир маркети

14 мај 2020

Како преку граница-правила и датуми

14 мај 2020

Словенија дава по 200 евра на секој граѓанин

14 мај 2020

Нов „Супер Тинекс“ во Прилеп

14 мај 2020
Вчитува уште новости...