Свет

„Лакталис“ ги презема млечните производи на „Крафт-Хајнц“

17 сеп 2020

Француски „Лакталис“ ја презема категоријата млечни производи од американскиот концерн „Крафт-Хајнц“ за 3,2 милијарди долари.

Веќе подолго време „Крафт-Хајнц“ има намера да го продаде поголемиот дел од млечните производи – млечни намази и тврди сирења, брендови што се достапни само во Северна Америка. Како што е соопштено од седиштето на компанијата, продажбата е дел од стратегијата за поедноставување на работењето и фокус на брендовите што имаат најголем потенцијал.

Отидовме предалеку од потрошувачот, вели Нина Бартон, менаџер за развој во „Крафт-Хајнц“.

Со купувањето на брендовите Cracker Barrel, Breakstone's, Knudsen, Polly-O, Athenos, Hoffman's и Cheez Whiz, „Лакталис“ ќе ја преземе контролата на три производствени погони на „Крафт-Хајнц“ во Калифорнија, Њујорк и во Висконсин, како и на дистрибутивниот центар во Висконсин.

За купувањето на млечните брендови на американската компанија беше заинтересиран и швајцарскиот концерн „Нестле“.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Лидл“ поставува болничка вентилација во продавниците

16 окт 2020

„Алибаба“ го купи мнозинскиот пакет акции на „Сунарт“

16 окт 2020

„Х5 Ритаил груп“ наскоро со формат на хард-дисконт

16 окт 2020

„Лореал“ после 15 години го менува извршниот директор

16 окт 2020

Кинеската економија се извлече од ковид-кризата

16 окт 2020

Полска: „Амазон“ вработи дополнителни 2.000 работници

16 окт 2020
Вчитува уште новости...