Свет

Азија во рецесија првпат после 60 години

15 сеп 2020

Пандемијата на коронавирусот ги втурна азиските економии во развој во рецесија за првпат по 60 години, соопшти денеска Азиската банка за развој (АДБ).

Економијата во таа група азиски земји годинава ќе се намали за 0,7 проценти, наведува АДБ во ажурираните проценки, менувајќи ја јунската проценка дека се очекува пад на активностите за 0,1 процент.

Ова значи дека регионот ќе биде во рецесија за првпат од 60-тите години на минатиот век.

Во 2021 година, банката предвидува силно закрепнување, со проценета стапка на раст од 6,8 проценти.

Проценките на АДБ се речиси исти со проценките на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Континенте“ претстави онлајн-водич за сирење

21 сеп 2020

„Кауфланд“ скапо го чинеше откажувањето од австралискиот пазар

21 сеп 2020

„АБ Инбев“ ја купи „Крафт бру алијанс“

21 сеп 2020

„Лајтхаус“ ја презеде компанијата „Веџикрафт фармс“

21 сеп 2020

Кампања-манифест за чоколадната индустрија

21 сеп 2020

„Волмарт“ ќе ги зголеми платите на вработените

21 сеп 2020
Вчитува уште новости...