Свет

ММФ ги зголеми проценките за падот на светската економија на 4,9 проценти

30 јун 2020

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги зголеми проценките за падот на светската економија оваа година од претходните 3 на 4,9 проценти.

ММФ соопшти дека развиените економии ќе бидат особено погодени, па затоа ја зголеми проценката на падот на американската економија оваа година за повеќе од два процентни поени, на 8 проценти.

Состојбата не е подобра ниту во економијата на еврозоната.

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, рече дека најлошиот дел од економската криза е веројатно завршен, но дека закрепнувањето ќе биде нерамномерно и нецелосно.

Сепак, еврото беше поддржано со записникот од седницата на ЕЦБ, на која беше донесена одлука на почетокот на месецот да се продолжи кризната програма за купување обврзници до средината на следната година и да се подигне нејзината вредност за 600 милијарди евра на вкупно 1,35 трилиони евра.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Пени“ воведе систем за скенирање во стотици продавници

06 јул 2020

Германија го ограничува бројот на работни визи за Балканот

06 јул 2020

„Ц & Ц груп“ ја презема дистрибуцијата на Budweiser во Ирска

06 јул 2020

„Алберт Хеин“ презема пет продавници „Џамбо Хершап“

06 јул 2020

САД: Повеќе од 3.400 компании поднесоа барања за банкрот

06 јул 2020

Кризата „укинува“ 400 милиони работни места на глобално ниво

06 јул 2020
Вчитува уште новости...