Свет

„Ероски“ го отстранува палминото масло од производите од сопствениот бренд

13 сеп 2021

Шпанскиот трговски синџир „Ероски“ го елиминираше палминото масло од сите производи од својата приватна трговска марка, со цел да се посвети на здравата исхрана.

По повеќе од четири години напор, компанијата воведе измени на околу 308 производи од 43 производители, а SKU сега се достапни во целата мрежа на продавници Ероски.

На овој начин, трговецот продолжува да пристапува кон својата цел да им обезбеди на своите потрошувачи здрави и квалитетни производи, по прифатлива цена.

Алехандро Мартинез Бериочоа, директор за одржливост во „Ероски“ изјави: Палминото масло содржи висока содржина на заситени масти, чија постојана или прекумерна потрошувачка може да го зголеми нивото на холестерол во крвта, а исто така е поврзана со кардиоваскуларни заболувања.

За повеќето од „преформулираните“ производи, „Ероски“ избра сончогледово масло како замена, која има текстура многу слична на палминото масло и содржи помало количество заситени маснотии до 80% или 55% во случај на некои бисквити или житарки.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...