Македонија

Продажните цени на индустриските производи повисоки за 0,4% во ноември

12 јан 2021

Во ноември 2020 година продажните цени на производителите на индустриски производи вкупно се повисоки за 0,3% на месечно ниво, а за 0,4% на годишно ниво, објави Државниот завод за статистика (ДЗС).

Продажните цени на производителите на индустриски производи во ноември 2020 година во споредба со октомври, вкупно, се повисоки во секторот рударство и вадење на камен (1,5 %), преработувачка индустрија (0,3%), а во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се пониски за 1,1%.

Според ДЗС, во ноември 2020 година во споредба со ноември 2019, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се повисоки во секторот рударство и вадење на камен (3,1%), снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (4,4 %). Во секторот преработувачка индустрија, продажните цени се непроменети.



@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина



ССМ: Субвенциите за новиот пакет мерки да се дадат директно на работниците

12 јан 2021

Од 21 јануари угостителите ќе работат до 21 часот

12 јан 2021

„Бучен Козјак“ во соработка со Мој воздух постави мерни станици во повеќе градови

12 јан 2021

СКСЗМ: Корона-кризата згасна над 4.000 компании

12 јан 2021

„Соко Горица“ доби финансиска поддршка за развој на нови технологии

12 јан 2021

Земјава годинава домаќин на Балканскиот интернационален вински натпревар

12 јан 2021
Вчитува уште новости...