Регион

Црна Гора: Трговците бараат да се дозволи работа во недела и за празници

29 јун 2020

Црногорските трговци побараа од тамошното Министерство за економија уште еднаш да ја разгледа можноста за измени во Законот за внатрешна трговија, и да им овозможи на трговците додека трае туристичката сезона да работат во недела и за државни празници. 

Од друга страна, од Министерството за економија излегоа со став дека официјалната статистика не покажува значителен пад на проходите во трговијата како последица од неработната недела. Трговците, пак, тврдат дека податоците за туристичката сезона ќе бидат многу понеповолни. Од Стопанската комора на Црна Гора оценија дека законите треба да бидат поттикнувачи за стопанствениците за тие да можат да остварат подобри резултати и да придонесат кон развој на државата. 

Црна Гора воведе неработна недела во октомври минатата година. 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Сапониа“ инвестира 6,7 милиони евра во одржлив развој

18 фев 2021

„Атлантик група“ со високо ниво на стабилност во 2020 година

18 фев 2021

Хрватите и Словенците заедно го брендираат овчото сирење од Истра

18 фев 2021

Се продава познатата „Симка“

18 фев 2021

Швајцарците почнаа да прават чоколадо во Србија

18 фев 2021

„Карнекс“ донираше 7,6 тони производи на Банката за храна

18 фев 2021
Вчитува уште новости...