Регион

Хрватска двојно го зголеми извозот на јајца

17 апр 2019

Извозот на јајца од Хрватска порасна за 133 отсто во 2018 година, соопштија од Стопанската комора на Хрватска. 

Вредноста на извезените јајца лани изнесуваше 2,1 милион евра, за 24,4 милиони јајца. Во 2017 година, Хрватска извезе јајца за 900.000 евра. 

Иако во 2017 година производството на јајца во Хрватска падна за 1,4 отсто во споредба со 2016 година, извозот бележи позитивни трендови. 

 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаХрватска: „Атлантик“ издаде нова обврзница вредна 300 милиони куни

07 ное 2020

„Певекс“ исплаќа надомест за Божиќ и покрај пандемијата

07 ное 2020

БиХ: Порасна домашното производство на средства за дезинфекција

07 ное 2020

Вредно признание за „Кока кола ХБЦ“

07 ное 2020

Поддршка: Класична музика во продавниците на „Делез“

07 ное 2020

„Арабеска“ донираше 100 килограми кафе во хрватските болници

07 ное 2020
Вчитува уште новости...