Регион

Во Србија ќе се продаваат само јајца од А - класа

15 фев 2019

Министерството за земјоделство на Србија усвои нов правилник за производство и промет на јајца. Во продажба ќе бидат само јајцата од А-класа.

А-класа значи дека јајцата се свежи и во иднина само таа класа ќе биде во малопродажба. Исто така, во понудата ќе има и јајца со исклучителна свежина стари најмногу до 10 дена како и екстра свежи јајца, стари до четири дена, изјави Тамара Бошковиќ од Управата за ветерина на Србија.

Јајца од Б-класа нема да се продаваат, туку ќе се пренасочуваат во индустриско производство, односно во кондиторската индустрија или ќе се користат како храна за животните.

Класификацијата ќе остане иста, од јајца со S–големина кои имаат помалку од 53 грама до јајца со XL-големина кои имаат повеќе од 73 грама.

Новиот Правилник кој стапи на сила вчера е воведен за стандардите во Србија да се услогласат со правилата во регионот што се на сила веќе 10 години.

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаХрватска: „Атлантик“ издаде нова обврзница вредна 300 милиони куни

07 ное 2020

„Певекс“ исплаќа надомест за Божиќ и покрај пандемијата

07 ное 2020

БиХ: Порасна домашното производство на средства за дезинфекција

07 ное 2020

Вредно признание за „Кока кола ХБЦ“

07 ное 2020

Поддршка: Класична музика во продавниците на „Делез“

07 ное 2020

„Арабеска“ донираше 100 килограми кафе во хрватските болници

07 ное 2020
Вчитува уште новости...