Регион

Српското жито наскоро пак ќе се извезува

21 јул 2022

Владата на Србија на следната седница ќе ја укине забраната за извоз на жито. Тргувањето ќе биде повторно неограничено, по речиси четири месеци.

Експертите во Србија ја поздравија оваа одлука, но истакнуваат и дека таа била непотребна, бидејќи земјата произведува доволно жито за сопствени потреби, но и за извоз. Министерот за земјоделство на Србија, Бранислав Недимовиќ вчера потврди дека забраната ќе биде укината, по средбата со претставници на Иницијативата за опстанок на српските земјоделци. Ова беше и нивно главно барање.

На следната седница на Владата ќе се предложи бесплатен извоз на жито, а за тоа ги известив и претставниците на здружението. Имаме и некои технички работи што ги договоривме во однос на земјоделските кредити и одложувањето на плаќањата за закуп за државно земјоделско земјиште во подрачја со екстремна суша. Средбата беше конструктивна и одлично е што се разговара за проблемите. Најважно е да разговараме и да најдеме решенија на маса во ова чудно време на сите настани во Украина, кои имаат неверојатно влијание врз храната и енергијата, посочи Недимовиќ.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...