Регион

Се продава најголемиот далматински трговски синџир?

29 дек 2021

Малопродажниот синџир „Toмми“, 19 - та по големина хрватска компанија во однос на приходите и шести по големина трговец на мало во земјата, како и неприкосновен лидер во Далмација – се соочува со потенцијално преземање, пренесе порталот Троптал. 

Според неофицијални информации потврдени од повеќе извори, преговорите интензивно се завршуваат последните недели. Најверојатен купувач е британскиот фонд „ЦВЦ Капитал партнерс“ чие портфолио опфаќа 73 компании ширум светот и се проценува на над 75 милијарди долари. Меѓу другите, овој фонд пред неколку години го презеде полскиот малопродажен синџир „Жабка“, еден од најголемите во Полска

Денес, сплитски „Томми“ има околу 3,6 милијарди куни годишен приход, 4.700 вработени и 250.000 клиенти дневно. Неговата добивка пред камати, даноци и амортизација е повеќе од 250 милиони куни годишно (1 евро = 7,5 куни). Куповната цена ќе зависи од многу фактори, меѓу другото и од тоа дали се продаваат со продавници и простории во кои се до задолженост, изгледи за проширување, пазарни услови и слично.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...