Регион

БиХ: Увозот на кафе во 2020 година е помал за 800 тони

18 јан 2021

Минатата година БиХ увезе 21,08 милиони килограми кафе, што, според податоците на угостителските здруженија, било доволно за повеќе од 2,5 милијарди филџани за кафе.

Сепак, пандемијата многу влијаеше на потрошувачката на еден од најпопуларните пијалаци кај населението.

Угостителските објекти беа затворени во поголемиот дел од минатата година, што значително ја намали потрошувачката на кафе. Минатата година БиХ го намали увозот на овој пијалак за дури 800 тони.

Според податоците на Управата за индиректно оданочување (UIO) од БиХ, лани биле увезени 39,7 милиони евра печено или сурово кафе во земјата, што е за 5,11 милиони евра помалку отколку во 2019 година.

Најголем дел од кафето за подготовка доаѓа од Бразил, а потоа следуваат Италија, Индија и Виетнам. Интересно е што еден килограм кафе е доволен за 120 филџани.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаНов „Шпар“ во Ново Место

26 фев 2021

(ВО ЖИВО) 7 FMCG Ритеил Самит во Сараево: Заедно градиме иднина!

26 фев 2021

„Лидл“ ќе гради голем логистички центар во Лапово

26 фев 2021

„Инвеј“ сака да ги преземе сите акции на „Витал“

26 фев 2021

„Бинго“ го презеде ИНИТ од „Фортенова“

26 фев 2021

Наскоро нова фабрика месната индустрија „Равлиќ“

26 фев 2021
Вчитува уште новости...