Регион

Словенија: „Петрол“ го презеде „Кродукс“

18 јан 2021

Словенечката нафтена компанија “Петрол“ го презеде хрватскиот малопродажен синџир „Кродукс“, објави Љубљанска берза.

„Кродукс“ досега беше во споственост на пензионираниот генерал Иван Чермак. 

Со тоа, словенечката компанија има повеќе од 200 продажни места во Хрватска, па својот удел на хрватскиот пазар со нафтени деривати го зголеми на 23 отсто. „Петрол“ го презеде и остатокот од работењето на „Кродукс“, како што се складишните капацитети во Омиш и во Задар. 

„Кродукс“ вработува 1.150 работници. 2019-та година ја заврши со приходи од 5,6 милијарди куни. 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Фортенова“ доби одобрение за концентрацијата на „Меркатор“-Србија

02 мар 2021

Нов „Шпар“ во Ново Место

02 мар 2021

(ВО ЖИВО) 7 FMCG Ритеил Самит во Сараево: Заедно градиме иднина!

02 мар 2021

„Лидл“ ќе гради голем логистички центар во Лапово

02 мар 2021

„Инвеј“ сака да ги преземе сите акции на „Витал“

02 мар 2021

„Бинго“ го презеде ИНИТ од „Фортенова“

02 мар 2021
Вчитува уште новости...