Регион

„Подравка“ доби грант за истражување и развој

12 јан 2021

За проектот „Развој на иновативни нуспроизводи при преработка на зеленчук“ во вкупна вредност од 910.113 илјади евра, на „Подравка“ ѝ се одобрени неповратни средства во износ од 403.030 илјади евра од Европскиот фонд за регионален развој.

Во текот на двегодишниот период на имплементација (2020-2022), проектот има за цел да истражи иновативен и технолошки ефикасен процес на одвојување на био-отпад богат со хранливи материи од индустриската преработка на зеленчук во фабриката на „Подравка“ во Вараждин, за развој на нови и иновативни прехранбени производи. Дополнително ќе биде истражен потенцијалот за производство на биогас од сите струи на производство на отпад ќе биде

Очекуваните резултати од проектот се создавање нови знаења и зголемување на нематеријалните средства на „Подравка“ преку патенти и нови брендови, зголемување на ефикасноста на производствениот процес преку комерцијализација на иновативни производи и подготовка на стручно проценети докази што треба да обезбедат продолжување на долгорочните стратешки упатства на циркуларната економија.

Ние сме многу горди на овој проект, кој е резултат на соработка меѓу различни сектори во рамките на компанијата, раководството и соработниците и консултантите. Во исто време, ова е прв истражувачки проект на „Подравка“ што е кофинансиран од фондовите на ЕУ. Ние веруваме во нејзината одржливост преку комерцијализација на нови производи и технологии, рече д-р. Јасмина Раниловиќ, проект менаџер и директор за истражување и развој во компанијата@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Лидл“ и во Врање

30 дек 2020

Биотехничкиот факултет од Бихаќ и „МС-Алем“ развија омега-3 говедско месо

30 дек 2020

Нови регулативи за квалитетот на кафето во Србија

30 дек 2020

Михаило Јанковиќ нов генерален директор на „МК груп“

30 дек 2020

Најголемиот светски производител на чоколадо доаѓа во Србија

30 дек 2020

„Фортенова“ во ексклузивни преговори со „Номад фудс“

30 дек 2020
Вчитува уште новости...