Регион

Најголемиот светски производител на чоколадо доаѓа во Србија

13 јан 2021

Швајцарската компанија „Бери Калебаут“ во Нови Сад ќе ја отворат најголемата фабрика за чоколадо во Југоисточна Европа. 

Отворањето е најавено за април и го потврди претседателот на Србија, Александар Вучиќ. 

„Бери Калебаут“ е најголем производител на чоколадо во светот (75 отсто од чоколадите во светот се прават од суровини од оваа фабрика). 

Планираниот годишен извоз од фабриката во Нови Сад се очекува да достигне 95,7 милиони евра годишно. 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Лидл“ и во Врање

30 дек 2020

Биотехничкиот факултет од Бихаќ и „МС-Алем“ развија омега-3 говедско месо

30 дек 2020

Нови регулативи за квалитетот на кафето во Србија

30 дек 2020

Михаило Јанковиќ нов генерален директор на „МК груп“

30 дек 2020

„Подравка“ доби грант за истражување и развој

30 дек 2020

„Фортенова“ во ексклузивни преговори со „Номад фудс“

30 дек 2020
Вчитува уште новости...