Регион

На инаугурацијата на Бајден ќе се служи хрватско вино

12 јан 2021

Вино од Далмација ќе се служи на церемонијата на инаугурација на новиот претседател на САД, Џо Бајден, пренесе хрватскиот портал „Дубровник нет“.  

Ако сè оди според планот, новиот американски претседател Бајден и потпретседателката Камала Харис ќе положат заклетва на 20 јануари пред зградата на американскиот Конгрес. Заради пандемијата на коронавирусот, церемонијата годинава ќе биде многу поскромна и помала од вообичаеното, но сепак планираат да ја прослават. Гостите на инаугурацијата ќе пијат вино од Пељешац каде се произведуват некои од најценетите хрватски црни вина.

Првото вино е Zinfandel Benmosche, а второто e Dingač Benmosche. Двете вина се автохтони хрватски сорти и се зрели, потешки, побогати вина. Јас би рекол дека Дингач е всушност лек и воопшто не сум изненаден од изборот на експертите кои очигледно работат со новиот претседател и новата канцеларија, за да се определат за едно вакво вино, објасни сомелиерот Синиша Ласан за хрватските медиуми. 

Тоа е одлична можност за промовирање на земјата. Особено кога знаеме, истакнува професорот Божо Скоко, дека Американците многу се грижат за симболиката.

Научно е докажано дека најпознатата американска сорта на вино Zinfandel првично потекнувала од Далмација и со себе ја донеле хрватски емигранти. Ова има силна симболика што Американците ја користат и сакаат да се претстават како значајна имигрантска земја, тврди Скоко.

На инаугурацијата ќе се точи вино од лозјето на Роберт Х. Бенмоше, поранешен претседател на oсигурителната компанија AIG и советник на поранешниот американски претседател, Барак Обама.

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Лидл“ и во Врање

30 дек 2020

Биотехничкиот факултет од Бихаќ и „МС-Алем“ развија омега-3 говедско месо

30 дек 2020

Нови регулативи за квалитетот на кафето во Србија

30 дек 2020

Михаило Јанковиќ нов генерален директор на „МК груп“

30 дек 2020

„Подравка“ доби грант за истражување и развој

30 дек 2020

Најголемиот светски производител на чоколадо доаѓа во Србија

30 дек 2020
Вчитува уште новости...