Регион

Црногорците повторно ќе работат во недела?

30 дек 2020

Можно е Црна Гора да ја укине неработната недела, пренесуваат црногорските медиуми. 

Министерот за економски развој на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, изјави дека треба да се разгледа повторно воведување работа во недела, затоа што така ќе се зголеми стопанската активност, но со задолжително паралелно јакнење на правата на работниците. Тој потврди дека овој предлог, по разговорите со социјалните партнери, најверојатно ќе биде доставен до Владата. 

Црна Гора воведе неработна недела во октомври 2019 година. Со Законот се предвидува дека во недела и за време на празници може да се купува во аптеки, во специјализирани продавници или киосци за продажба на леб, пекарски производи и колачи, цвеќе, сувенири, бензински станици и продавници за продажба на мало во рамки на бензинските станици.

Неработната недела опфаќа околу 37.000 вработени во секторот трговија во Црна Гора. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаСрбија ќе извезува свинско месо во ЕУ - првпат по 30 години

15 јан 2021

Забрана за употреба на пластични кеси во Нови Сад

15 јан 2021

Вкупниот приход на „Синагога“ во 2020 година е 47,6 милиони евра

15 јан 2021

„Агрокор“ мора да плати милион евра казна

15 јан 2021

Битка за тронот на „Подравка“

15 јан 2021

БиХ: Увозот на кафе во 2020 година е помал за 800 тони

15 јан 2021
Вчитува уште новости...