Македонија

Истражување: Македонските компании не се преоптоварени со бирократија

30 сеп 2020

Македонија е подобро рангирана од земји членки на Европската унија во поглед на оптовареноста на компаниите со бирократски процедури. На една македонска компанија и се потребни годишно 154 часа за усогласување со регулативата што е значително помалку во однос на некои европски држави. Во Словачка, на пример, се потребни 240 часа, а во Шпанија, која е најлошо рангирана, дури 370 часа.

Ова го покажуваат резултатите од Индексот на бирократија направен во шест европски држави во заедничка соработка на организацијата „Македонија 2025“, „CivicaMobilitas“, Институтот за економски и социјални студии (ИНЕСС) од Република Словачка и регионалната канцеларија на Фондацијата „Фридрих Нојман“.

Сепак, од организацијата „Македонија 2025“, која го презентира истражувањето во Скопје, напоменуваат дека со зачленувањето во Унијата треба да се очекува зголемување на товарот на компаниите поради што препорачуваат владините политики да бидат внимателни.

Македонија е лидер во овој поглед, тоа е покажано и со резултатите на „Дуинг бизнис“. Меѓутоа, она што го покажа истражувањето е дека во иднина, со процесот на асоцијација кон ЕУ, веројатно треба да очекуваме зголемување на товарот на компаниите така што владините политики треба да бидат многу внимателни, изјави извршната директорка на „Македонија 2025“, Никица Мојсовска-Блажевски.

Од Владата најавија дека ќе работат и понатаму на подобрување на бизнис опкружувањето и елиминирање на сите евентуални бирократски процедури не само за бизнис заендицата, туку и за граѓаните.

Заедно со вицепремиерот за борба против корупцијата, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски веќе имаме поднесено иницијатива за креирање на Единствен регистар на бирократските процедури односно на сите административни процедури кои државата ги презема, а се поврзани со бизнис заедницата и граѓаните. Би сакале после овој чекор да преминеме кон креирање на подобри услови за елиминирање на сите предолги или непотребни бирократски процеси што постојат во државата, истакна вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи.

Индексот на бирократија го мери товарот кој законодавството го наметнува врз бизнисот. Целта на индексот е да се дојде до мерки и активности со кои ќе се намали бирократскиот товар на компаниите.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаСветска банка: Македонија се соочува со најдлабогата рецесија досега

16 окт 2020

За 43.000 лица е зголемен бројот на невработени од почетокот на кризата

16 окт 2020

Признание за „Млекара Битола“

16 окт 2020

Бизнисот бара итно да се изгласа ребалансот на Буџетот

16 окт 2020

Паметна специјализација како предуслов за конкурентна економија

16 окт 2020

„Фајнанс тинк“ - Колку Ковид-19 влијае врз сиромаштијата?

16 окт 2020
Вчитува уште новости...