Македонија

Горан Сладиќ-нов генерален директор на „Пивара Скопје“

14 сеп 2020

Од 1 септември функцијата генерален директор на „Пивара Скопје“ ја извршува Горан Сладиќ. Тој на оваа позиција доаѓа по Дан Тимотин, кој е унапреден во генерален директор на „Кока-кола ХБЦ“ за Чешка и Словачка.

Од „Пивара Скопје“ соопштија дека Сладиќ е искусен менаџер кој ја започнал својата кариера во „Кока-Кола ХБЦ“ во Хрватска во 2003 година. Пред доаѓањето во „Пивара Скопје“ тој беше на позицијата регионален директор за продажба на „Кока-кола ХБЦ“ во Нигерија, што ја извршуваше од 2017 година. Пред преземањето на функцијата во Нигерија, Сладиќ бил одговорен за сегментот на премиум жестоки пијалаци на „Кока-кола ХБЦ“ во Југоисточна Европа.

Доаѓањето на чело на тимот на „Пивара Скопје“ е новиот голем предизвик за мене, кој ми дава голема енергија и ме инспирира да започнам ново развојно поглавје. Можам да гарантирам дека ќе бидам посветен на поддршка и забрзување на силната агенда на континуитет на она што „Пивара Скопје“ како компанија го има вложено досега и сѐ работело посветено за да се оствари. Агендата на континуитет ќе се темели на три главни столба. Првиот секако е силната традиција на „Пивара Скопје“, вториот е фокусот на иновациите и градењето доверба кај купувачите и потрошувачите во уникатните вредности и можности на нашите брендови, а третиот столб ја претставува нашата апсолутна посветеност кон луѓето и развојот на талентите, изјави Сладиќ по стапувањето на функцијата.

„Пивара Скопје“ веќе 98 години е присутна на домашниот пазар на пиво и безалкохони пијалаци. Компанијата е дел од системите на „Кока-кола ХБЦ“ и „Хајнекен“. 

tags:


@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаЧетвртиот пакет антикризни мерки ќе биде објавен во недела

21 сеп 2020

Македонија во следната година очекува раст на БДП од 4,8 отсто

21 сеп 2020

Секој може да биде газда за 1 евро

21 сеп 2020

Уште пет години продолжена дозволата на „Пакомак“ за колективно постапување со отпад

21 сеп 2020

Министерот за земјоделство: Ќе се откупи целото грозје до последно зрно

21 сеп 2020

Грантови за уште 31 фирма преку Фондот за иновации

21 сеп 2020
Вчитува уште новости...