Македонија

Извозот се зголеми за речиси 35 отсто

10 сеп 2021

Трговската размена за периодот од јануари до јули годинава изнесува 9.440.427.000 евра, соопшти Државниот завод за статистика.

Извозот достигнал 3.996.058.000 евра, што претставува пораст за 34,6% во споредба со истиот период лани, а увозот е 5.444.369.000 или 34% повеќе. Трговскиот дефицит од јануари до јули 2021 година, изнесува 1.448.311.000 евра, а покриеноста на увозот со извоз во истиот период изнесува 73,4 отсто.

Трговската размена по производи покажува дека во извозот е најголемо учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, деловите за седишта од подгрупата 821.1 и фероникелот. Во увозот се најмногу застапени другите метали од платинската група и нивни легури, необработени или во облик на прав, керамичките производи за лабораториска, хемиска и индустриска употреба, платината и легурите на платина, необработени или во прав и нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови).

Според вкупниот обем на надворешно-трговската размена, во првите седум месеци годинава земјава најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и со Кина.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...