Македонија

„Соко Горица“ доби финансиска поддршка за развој на нови технологии

14 јан 2021

Семејната компанија „Соко Горица“ – Скопје, која произведува овошни пијалаци, доби финансиска поддршка за развој на нови технологии.

Како што информираат од Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот (АСИПИ), финансиската поддршка е за пет години по основа на две мерки – пораст на капиталните инвестиции и приходи и поддршка за зголемување на конкурентноста на пазарот.

Во последните три години „Соко Горица“ инвестира над 1 милион евра и во континуитет го зголемува производството. За тоа е финансиски поддржана од државата со околу 150.000 евра.

Директорот на АСИПИ, Дејан Павлески, вчера ја посети компанијата и се сретна со раководството на компанијата. Целта на посетата беше да се оствари континуитет на соработката меѓу агенцијата и „Соко Горица“ и можности за зголемување на производството.

Компанијата „Соко Горица“ постои од 1994 година и се занимава со производство на овошни пијалаци во дојпак амбалажа, меѓу кои најпознати се сокчињата Amigo и VitaGo. Има производствен капацитет од 10.000 парчиња на час. Компанијата е извозно ориентирана и повеќе од 95 отсто од производите се пласираат на пазарите во повеќе од 30 земји. Во „Соко Горица“ вработени се 60 работници, а компанијата поседува сертификат за квалитет ISO 22000 и е во фаза на имплементација на IFS.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаУште 24.000 граѓани ќе добијат по 6.000 денари

15 јан 2021

Во февруари УЈП ќе ги исплаќа парите од скенираните сметки

15 јан 2021

Просечната плата во ноември била 27.588 денари

15 јан 2021

ССК со 15 предлог мерки бара дополнителна помош од Владата

15 јан 2021

Компаниите ќе бидат ослободени од царински давачки за една година

15 јан 2021

Во февруари ќе биде објавен петтиот сет антикризни мерки

15 јан 2021
Вчитува уште новости...