Македонија

Економско-социјалниот совет позитивно го оцени предлогот недела да биде неработен ден

16 ное 2020

Предлогот недела да биде неработен ден е позитивно оценет од страна на Економско-социјалниот совет(ЕСС) во кој членуваат синдикатите, работодавачите и Владата како социјални партнери.

На состанокот со кој претседавала министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, било констатирано дека сепак мора да има исклучоци од оваа одлука особено за оние дејнсоти кои се оценети како специфични, односно нивното функциониарње не смее да запре. Такви се индустриите и производството, како и дејнсотите кои се од витално значење за граѓаните како што се здравството, полицијата, противпожарната служба и други.

Со оглед на тоа дека се работи за комплексно прашање, изминатите денови беа направени бројни средби и консултации со сите засегнати чинители во процесот со цел изнаоѓање на најприфатливо решение кое ќе биде резултат на заеднички договор, се вели во соопштението од Министерството за труд и социјална политика.

Разговорите продолжуваат и во следните денови, но се очекуваат и дополнителни анализи кои ќе придонесат во изработка на првичната драфт верзија, после која повторно ќе се направат консултации.



@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина



Нов „Зур“ во Аеродром, наскоро и нов „Дим“ во Долно Лисиче

27 ное 2020

Сакате повторно да го проследите 6 FMCG Summit 2020? Реприза само во недела

27 ное 2020

КСС: Недела да биде ден за одмор, а оние кои ќе работат да земаат за 50% поголема дневница

27 ное 2020

Попладнево ќе почне Самитот „Македонија 2025“

27 ное 2020

Во Катар ќе се извезуваат македонски прехранбени производи

27 ное 2020

Петар Денковски од „Веро“ - менаџер на годината за 2020 година

27 ное 2020
Вчитува уште новости...