Македонија

Глобална недела на претприемништво од утре до 22 ноември

15 ное 2020

Од 16 до 22 ноември годинава виртуелно ќе се одржи Глобалната недела на претпримништво (ГНП), еднонеделна иницијатива која се случува истовремено во 170 земји ширум светот и поврзува над 10000 партнери во активности насочени кон промоција на претприемништво, зајакнување на партнерства и основање нови релации за подобрување на условите за развој на претприемништво во сите земји.

Оваа година четирите теми на ГНП се стекнувањето претприемачки вештини во рамки на формалното и неформалното образование, инспирирањето на заедниците и организациите да остваруваат подобра соработка која ќе овозможи основа на претприемачите за скалирање на нивните бизиси, намалување на бариерите за основање бизниси особено за младите и жените т.е. поттикнување на инклузивноста во бизнисот и квалитетно креирање политики како соработка меѓу екосистемот и Владата.

Домаќин на Глобалната недела на претприeмништво во земјава е асоцијацијата Стартап Македонија, а настанот може да се следи на Facebook #GEW2020 #innovation LinekdIn #GEWInclusion #startups Twitter #GEWЕducation #entrepreneurships Instagram #GEWPolicy #GEWEcosystem . 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаНов „Зур“ во Аеродром, наскоро и нов „Дим“ во Долно Лисиче

27 ное 2020

Сакате повторно да го проследите 6 FMCG Summit 2020? Реприза само во недела

27 ное 2020

КСС: Недела да биде ден за одмор, а оние кои ќе работат да земаат за 50% поголема дневница

27 ное 2020

Попладнево ќе почне Самитот „Македонија 2025“

27 ное 2020

Во Катар ќе се извезуваат македонски прехранбени производи

27 ное 2020

Петар Денковски од „Веро“ - менаџер на годината за 2020 година

27 ное 2020
Вчитува уште новости...