Македонија

ММФ прогнозира пад на македонската економија

14 окт 2020

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во ажурираниот извештај во октомври проценува дека македонската економија годинава ќе ја заврши со пад на домашниот бруто-производ од минус 5,4 отсто што е зголемување во однос на априлските проекции кога се предвидуваше пад од минус 4 отсто.

За идната 2021 година ММФ предвидува раст на македонскиот БДП од 5,5 отсто, што е исто така полошо во однос на април кога се предвидуваше раст од 7 отсто.

Очигледно, лошите резултати во вториот квартал кога економијата забележа рекорден пад од 12,7 отсто влијаеја и на овие процени на ММФ во очи на годишните средби што се одржуваат месецов.

Во најновиот економски преглед ММФ прогнозира дека растот на БДП во 2025 година во нашата земја ќе иззнесува 3,5 отсто.

Во однос на групата економии во развој и во појавување во Европа, каде што е сместена заедно со уште други 15 земји (Албанија, Белорусија, БиХ, Бугарија, Хрватска, Унгарија, Косово, Молдавија, Црна Гора, Полска, Романија, Русија, Србија, Турција и Украина), Македонија според овие наајнови процени е некаде на средината.

ММФ за оваа година прогнозираше пад на БДП и во сите држави од регионот. Според ММФ, БДП на Хрватска ќе падне на 9 отсто, на Албанија и Косово по 7,5 отсто, на БиХ 6,5 отсто и во Србија од 2,5 отсто.

ММФ смета на намалување на светскиот БДП за 4,4 отсто, односно 0,8 отсто помалку од проценките соопштени во јуни.

tags:


@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаПризнание за „Млекара Битола“

16 окт 2020

Бизнисот бара итно да се изгласа ребалансот на Буџетот

16 окт 2020

Паметна специјализација како предуслов за конкурентна економија

16 окт 2020

„Фајнанс тинк“ - Колку Ковид-19 влијае врз сиромаштијата?

16 окт 2020

Американската амсадорка Брнз во посета на „Алкалоид“

16 окт 2020

„Пакомак“ организира акција за собирање стакло

16 окт 2020
Вчитува уште новости...