Актуелно

InStore ја објави „Мапа на трговци“-реакциите се одлични

06 авг 2020

Излезе од печат специјалното изданието „Мапа на трговци“ на магазинот InStore, издавач „Кликер маркетинг“. 

Изданието веќе го имате на Вашите бироа - првичните реакции се дека „Мапа на трговци“ е одлична  и дека податоците во неа се многу корисни за работењето на компаниите во FMCG секторот. Изданието можете да го видите тука

„Мапа на трговци“ е пионерски чекор на македонскиот пазар. Ја прикажува комплетната слика на малопродажниот сектор во земјава, преку поединечно претставување на трговците низ повеќе параметри, со информации за нив и дополнителни анализи за нивното работење. 

Во „Мапа на трговци“ се објавени релевантни анализи на пазарот – малопродажни објекти по формати, број на објекти на трговците, регионална покриеност, приходи, број на SKU-а, информации за приватни трговски марки. Извори на информациите се трговците, приватната база на податоци „Бизнис мрежа“ и истражувачките агенции: „Нилсен“, „Индаго“, „Фокус марктфоршунг“, „Инсајдер ИД“, „Еуромонитор“, „Делоит“, „Ипсос“, „Биснод“, „Оливер Вајман“ и „Либенсмител цајтунг“. Истражувањата покажуваат дека македонските потрошувачи трошат и до 250 евра месечно за производи од FMCG-секторот, а 30 отсто од производите се продаваат во КА. Ова значи дека малопродажбата во Македонија има простор за модернизирање и премиумизација, задоволувајќи ги трендовите и потребите на новите генерации. 

Успешни изданија на „Мапа на трговци“ имаа и регионалните редакции на InStore во Србија и во Хрватска.

Специјалното издание го дистрибуиравме до целокупниот малопродажен сектор во земјата, во тираж од 4.000 примероци.

Благодарност од InStore и од „Кликер маркетинг“ до сите наши соработници со чија помош ја подготвивме „Мапа на трговци“ и до сите компании што ја препознаа можноста да се претстават во изданието. Посакуваме сите заедно да имаме уште подобри резултати во следното издание в година!@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаБлизу 150 милиони евра завршиле кај бизнисите од трите пакети економски мерки

27 авг 2020

Од јануари нови 100 милиони евра поволни кредити за компаниите

27 авг 2020

Викенд без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

27 авг 2020

Горан Теменугов: Стечај или можност за подобра практика

27 авг 2020

Лозарството и винарството-пред спас или пред пропаст?

27 авг 2020

Јована Младеновиќ: Комуникацијата гради доверба

27 авг 2020
Вчитува уште новости...