Свет

„Волмарт“ ја намали прогнозата за профитот

01 авг 2022

Американскиот малопродажен гигант „Волмарт“ предупреди дека повисоките цени на храната и горивата предизвикуваат потрошувачите да ги намалат трошоците, што е загрижувачки сигнал за американската економија, која се потпира на одржливата куповна моќ на домаќинствата во услови на забрзана инфлација.

Најголемиот американски трговец на мало, кој во мај предупреди дека е оптоварен со премногу непродадени стоки, сега соопшти дека ги намалува цените за да ги намали нивоата на залихи во својот водечки синџир продавници. Овој потег ќе доведе до пад на добивката на компанијата за вториот квартал и за фискалната година.

Веста ја намали цената на акциите нна „Волмарт“ за речиси 10% во текот на синоќешното тргување и изврши притисок врз другите акции.

Инфлацијата е на највисоко ниво во последните децении и се очекува американската централна банка да ги зголеми каматните стапки оваа недела во обид да се спротивстави на растот на цените. Неколку високотехнолошки компании предупредија на забавување на растот во последните денови, а лидерите на некои од најголемите банкарски компании рекоа дека постои висок ризик од рецесија.

Од „Волмарт“ известија дека повисоките трошоци за храна и гориво ѝ наштетиле на продажбата на основните производи, особено облеката, бизнис што носи повисоки маржи на компанијата. Севкупно, гигантот очекува споредливи приходи од продажба, вклучувајќи ги и трошоците за гориво, за единицата на „Волмарт“ во САД да порасне за 6% во вториот квартал од претходната година, но растот ќе дојде од помалку профитабилни ставки. Компанијата треба да ги објави целосните резултати за вториот квартал на 16-ти август.

Иако невработеноста во САД останува на едно од најниските нивоа во последните децении, довербата на потрошувачите падна на најниско ниво досега во јуни – загрижувачки знак бидејќи потрошувачката на домаќинствата сочинува околу 70% од американската економија. Некои купувачи, особено оние од посиромашните домаќинства, чувствуваат особен притисок врз нивните паричници и се свртуваат кон поевтини производи.

tags:


@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...