Свет

„Унилевер“ менува состојки во производите поради недостиг на суровини

21 јун 2022

Британската компанија „Унилевер“ ги промени состојките во некои од своите производи како што се дезодоранси и пакувана храна за да ги намали трошоците и да ги олесни ограничувањата за снабдување.

Уште во април, шефот на „Унилевер“, Алан Јоп, изјави дека компанијата почнала да менува некои од своите рецепти за да користи масло од репка наместо сончогледово масло, што е тешко да се најде по руската инвазија врз Украина. Украина произведува околу половина од светскиот извоз на сончогледово масло.

Во својот бизнис со домашни производи и козметика, компанијата исто така се обидува да ја намали зависноста од петрохемикалиите и да ги направи поодржливи. Има двојна корист ако можете да направите подобар производ кој е поодржлив, но и да го намалите притисокот врз некои состојки кои се под притисок на цената, велат од компанијата. 

Додека ги менува рецептите на неговите шампони, компанијата користи роботи за да проба десетици различно стилизирани потенцијални производи за коса за неколку часа.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...