Свет

„Лореал“ оствари рекордни приходи од продажба

15 фев 2022

Приходите од продажбата на „Л’Ореал“ достигнаа рекордно високо ниво во 2021 година, откако козметичката компанија успеа целосно да се опорави од продолженото забавување на бизнисот поврзано со пандемијата.

Приходите од продажба за 2021 година се 32,3 милијарди евра, објавија од компанијата. Аналитичарите очекуваа 31,9 милијарди евра. Оперативната добивка за периодот беше близу 6,2 милијарди евра, наспроти прогнозата од над 6,1 милијарди евра.

Приходите од продажбата на „ЛОреал се брилијантни, велат аналитичарите на „РБЦ“, но додаваат дека францускиот производител на убавина не ги исполнил очекувањата за својата маржа.

Групацијата забележа двојно поголем раст од целиот пазар во минатата година, зголемувајќи го пазарниот удел во сите региони, поделби и категории. Резултатите покажуваат како отворањето на светските економии, поддржано од програмите за вакцинација, им даде на потрошувачите повеќе можности за дружење и патување, што ја зголеми побарувачката за козметика.

За четвртиот квартал, „ЛОреал“ има најголема стапка на раст во активната козметичка единица, благодарение на побарувачката за брендовите CeraVe и Vichy – брендови кои понекогаш ги препорачуваат дерматолозите. Приходите од продажбата на дивизијата се зголемија за 24 отсто во споредба со претходната година, додека аналитичарите очекуваа раст од 25 отсто.

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...