Свет

Ова се 100 најдобри вина во светот

13 јан 2022

Познатото списание Wine Spectator ја објави својата годишна листа на топ 100 вина, направена од уредничкиот тим на оваа куќа, со оценка на параметри како што се квалитетот, вредноста за парите, достапноста и – возбудата на виното, пренесе порталот „Пари“. 

Првото вино на листата, кое ги остави без здив критичарите на Wine Spectator, доаѓа од долината Напа во Калифорнија – Dominus Estate е, според критичарите, кулминација на долгогодишната работа и една од круните на кариерата на Кристијан Муи, винар кој активно учествуваше во повеќе од 50 гроздобер и чие име се изговара низ винскиот свет со голема почит.

Ова се првите десет вина кои ги одбра жирито на влијателните американски вински медиуми.

1. Dominus Estate 2018 година

Долината Напа, Калифорнија
97 поени
Цена: 269 УСД

Dominus Estate 2018, вино од истоимената винарија во долината Напа во Калифорнија, е, велат од Wine Spectator, одличен пример за долга и трпелива работа во лозје и винарија, крунисана со создавање вино со бескомпромисен квалитет. Креатор на виното е Кристијан Муи, легендарен винар чија кариера во Бордо вклучуваше работа во винарската визба Петрус и тој го воведе методот на зелена берба во регионот, според Wine Spectator, кој првично наиде на отпор од винарите од Бордо. Муи донесе огромно искуство од Бордо во Калифорнија и го примени во еден од најблагодарните тероари на планетата, создавајќи го Доминус Естејт чие најдобро вино во историјата, Доминус Естејт 2018, е расен и благороден Каберне Совињон со мали додатоци на Каберне Франк. и Петто Вердо.

Критичарот Џејмс Мулесворт го опиша ова вино на следниов начин: Цврсто спакувано вино, со јасни, чисти и одлучувачки ароми на црна рибизла, намалено пире од сливи и капини, обединети со железен рбет, додека во него ѕиркаат суптилни ноти на ловор, кала лилјани и тутун. Фина структура, но импресивна цврстина, со долг финиш низ кој продира вкусот на железото. Чувајте во подрум и пијте од 2024 до 2040 година.

2. Шато Пишон Лонгвил Лаланд 2018 година

Бордо, Франција
98 поени
Цена: 198 УСД

Мешавината од Каберне Совињон, Мерло, Каберне Франк и Петтиот Вердоа е наменета за долго стареење, а е наследник на вината од познатите берби од 1959 и 1982 година. Моулсворт го опишува виното како вистинско ароматично богатство на паста од сливи и капини, на кој му треба долго време е целосно разоткривачки бидејќи е покриен со слој ароми на топла земја, изгорен кедар, тутун и ловор.

3. Heitz Cellar Martha’s Vineyard Oakville Cabernet Sauvignon 2016

Долината Напа, САД
95 поени
Цена: 250 долари

Ова, како што го опишаа критичарите, многу рафинирано и елегантно вино кое веќе има доволно шарм за да се отвори со радост, носи многу позната етикета – истоименото вино од 1974 година се смета за едно од најдобрите во историјата на Напа. Долина. Виното има заводлива арома на нане, придружена со ноти на ловор, виолетова, слива и пралина со ликер од вишни.

4. Merum Priorati, 2018 година

Пенедес, Шпанија
95 поени
Цена: 49 УСД

Рафинирано, концентрирано и елегантно вино со ароми на цреша, виолетова и анасон, со изразени минерални тонови. Финишот има елементи од планински билки и зачини. Мешавината од гранати, карина и сирење го носи авторскиот печат на енологот Роџер Оферило.

5. Le Chiuse Brunello di Montalcino 2016 година

Монталчино, Италија
98 поени
Цена: 99 долари

Репутацијата на еден од најдобрите производители на брунел носи со себе огромна одговорност, а винарите на Ле Чиуз, лоцирана на северот на Молтанцина, во бербата 2016 година направија вино што ги достигнува, па дури и ги надминува високите стандарди на тосканското производство на вино. Виното има арома на јагода и цреша, нагласени со билни, минерални и тутунски ноти и многу рафинирани танини.

6. Louis Latour Corton - Charlemagne

Бургундија, Франција
95 поени
Цена: 200 долари

Ова шардоне на Луј Латур е добро познато ширум светот, а во гроздоберот 2018 година, винарите постигнаа целосна ароматична рамнотежа, пред се благодарение на одличниот тајминг на бербата. Свеж е и овошен, со ароми и вкусови на лимон, круша, бели цветови и камен. Финишот се карактеризира со вкусови на лимон, путер и колачи.

7. Château Léoville Poyferré St.-Julien

Бордо, Франција
97 поени
Цена: 104 УСД

Виното создадено како резултат на соработката помеѓу винарот Изабел Давин и познатиот консултант Мишел Роланд е направено како голема победа на модерниот стил. Станува збор за сложена мешавина од Каберне Совињон, Мерло Каберне Франк и Петтиот Вердоа, во која, како што опишаа критичарите, прво се среќаваат бранови на загреана црна рибизла, кафе мока и топол катран, а потоа ароматично јадро составено од мацерирани сливи, боровинки и капини.

8. Cavallotto Barolo Bricco Boschis

95 поени
Цена: 90 УСД

Единственото бароло на оваа престижна листа се старее три години во големи словенски дабови буриња. Се карактеризира со ароматично јадро од цреши и рибизли, кое е врамено со ноти на сено, еукалиптус и дива мајчина душица.

9. Salvestrin Cabernet Sauvignon St. Helena Dr. Crane Vineyard

Долината Напа, САД
95 поени
Цена: 80 УСД

Историската винарија во долината Напа може да се пофали со континуитет на работа од 1858 година, а винарот Натали Винклер, која работи тука од 2017 година, ја насочи оваа куќа кон органски практики. Ова вино е типично за неа: светло, свежо и чисто по израз, полно со ароми на рибизла, слива и црна цреша, со суптилна нота на железо. Може да се пие со задоволство од следната година, или да се чува во следните петнаесет години.

10. Chateau de Nalys Châteauneuf-du-Pape 2018

Долината на Рона, Франција
95 поени
Цена: 105 УСД

На десеттото место е виното на легендарната куќа која постои од 17 век. Тоа е комплексна мешавина од гренаш, сирење, мурверда, кунуаза и мускардена, која се карактеризира со светли ароматични ноти на ловор, мацерирани капини, малини и сливи. Финишот е богат и полн со вкусови на сладунец. Виното може да се отвори веќе следната година, со потенцијал за созревање од петнаесет години.

Целосната листа на 100 најдобри вина во светот може да ја погледнете на овој линк.

Извор: Pari.com.mk 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...