Свет

„Амазон“ ја зголеми просечната плата на вработените

16 сеп 2021

Американскиот интернет трговец „Амазон“ ја зголеми просечната почетна плата на вработените на 18 долари на час и објави дека планира да вработи повеќе од 125.000 луѓе во своите магацини и транспортни услуги во САД.

Најголемиот светски трговец на мало, исто така, објави дека ќе плати 3.000 американски долари бонус за стартување на некои места, а цената на час може да се зголеми на 22.50 долари. „Амазон“ беше меѓу првите трговци што поставија минимална плата од 15 долари на час во 2018-та година.

Во мај, „Амазон“ објави дека ќе плаќа просечно по 17 долари на час на своите вработени.

Компанијата е во процес на ангажирање работници за да ги сервисира своите повеќе од 100 логистички центри, кои ќе се отворат овој месец во САД. Дополнителен персонал, исто така, ќе помогне да се започнат еднодневни испораки до членовите на „Прајм“, клубот за лојалност. 

Трговците на мало се обидуваат да ангажираат работници на час на ограничен пазар, нудејќи придобивки и бонуси за почеток за да ги привлечат.

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...