Свет

„Даглас“ ќе затвора продавници

01 мар 2021

Според објавените извештаи, синџирот парфимерии „Даглас“ планира да затвори 500 од своите 2.400 продавници во Европа.

Најголем удар ќе претрпат продавниците во Шпанија и во Италија, каде што „Даглас“ управува со мрежа од голем број мали продавници, кои беа резултат на повеќе аквизиции.

Компанијата не ги потврди извештаите, но, сепак, во официјалното соопштение се наведува: Уште во текот на летото најавивме дека како дел од нашата корпоративна стратегија и како резултат на променетата клима на пазарот поради пандемијата на коронавирусот, ќе го преиспитаме работењето на сите продавници во мрежата.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...