Свет

„Нестле Пурина“ лансира амбалажа за повторно користење

17 ное 2020

Компанијата „Нестлé Пурина“ најави лансирање песок за мачки во амбалажа за повторно користење, со назив Tidy Cats LightWeight Free & Clean.

Иницијативата е во согласност со заложбите на „Нестлé“, до 2025 година, целата амбалажа што ја користи компанијата да може да се рециклира или повторно да се употребува, како и да се намали користењето на пластиката за една третина. 

Исто така, од  „Нестлé“ соопштија дека продолжува посветеноста за испорака на иновативни производи и одржливи решенија преку кое ќе се намали влијанието на човекот врз природата. 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаPLMA Саем ќе се одржи од 1 до 4 декември, за првпат онлајн

19 ное 2020

„Амазон“ ќе издвои 500 милиони долари за празнични бонуси за вработените

19 ное 2020

Германската економија во третиот квартал порасна за 8,5 отсто

19 ное 2020

Шкотска стана првата земја со целосно бесплатни менструални производи

19 ное 2020

„Амазон“ почна да продава лекови на рецепт

19 ное 2020

„Данон“ го реорганизира работењето

19 ное 2020
Вчитува уште новости...