Регион

Белград добива музеј на чоколада

07 фев 2020

Белград ќе добие Музеј на чоколада, кој ќе се отвори на 18 овој месец. 

Музејот ќе биде посветен единствено на чоколадото, од периодот на неговото откривање во Јужна Америка до денес. 

Ќе биде поделен на повеќе простории. Првата соба ќе биде декорирана како јужноамериканска џунгла со експонати од Маите и од Инките. Втората ќе биде уредена како Европа во 18-от век, кога чоколадото стигна на европскиот континент. Следната просторија, пак, ќе биде посветена на чоколадата на подрачјето на поранешна Југославија и Србија и периодот до денес. 

Посетителите ќе можат да видат и автентични експонати кои основачите на музејот специјално ги нарачаа за да ја збогатат неговата содржина, а предвидени се и доста интерактивни содржини. 

 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаРастат приходите на „Меркатор“ и покрај пандемијата

01 сеп 2020

„Нестле“ ја продолжи кампањата „ЗдравоРастеме“

01 сеп 2020

Сопственикот на „Виолета“ вложува 10 милиони евра во „Ласта“

01 сеп 2020

ЕК ја одобри концентрацијата на „Фортенова група“ и „Меркатор“

01 сеп 2020

„Хофер“ - Словенија собра 13.000 евра за прочистување на словенечките води

01 сеп 2020

Словенија го загуби „винскиот“ спор против Хрватска

01 сеп 2020
Вчитува уште новости...