Регион

Српска „Будимка“ продадена за 1,8 милион евра

06 дек 2019

Една од најголемите фабрики за храна во Србија - „Будимка“ е продадена на јавна лицитација за 1,8 милион евра, на компанијата „Итн груп“ од Косјериќ.

„Итн груп“ се занимава со иновации во земјоделството и со производство на смрзнато овошје и зеленчук.

Како што истакна Вера Марковиќ, директор и косопственик на „Итн груп“, почетните инвестиции ќе достигнат 5 милиони евра, а се очекува да почне со работа напролет.

Имаме цел да продолжиме со работењето, да ја прошириме дејноста што веќе постои во фабриката во Косјериќ. Во оваа фабрика произведуваме смрзнато овошје и зеленчук, кои се 99% наменети за извоз, објасни Марковиќ.

За купување на „Будимка“, во која производството престана во 2015 година, интерес во текот на изминатите години покажаа компании од Србија, Европа и од Азија.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Бадел 1862“ добитник на две награди на натпревар во САД

05 авг 2020

„Еуроспин“ ја отвори првата продавница во Хрватска

05 авг 2020

Црна Гора од утре ги отвора границите за Македонците

05 авг 2020

Пад на извозот во Босна и Херцеговина

05 авг 2020

Словенија: „Хофер“ воведува нов модел за вработување

05 авг 2020

Словенија побара помош од ЕУ за заштита на работните места

05 авг 2020
Вчитува уште новости...