Регион

Хрватски „Краш“ доби нов сопственик

25 ное 2019

„Краш ЕСОП“ ги продаде сите свои акции во „Краш“ на компанијата „Браќа Пивац“. 

Со тоа, месната компанија „Браќа Пивац“ го преземаа „Краш“, бидејќи, по транскацијата, ќе имаат вкупно 49,18 отсто од акциите на компанијата.

Отсекогаш го сметавме „Краш“ за еден од најперспективните произведувачи во Хрватска. Имаме голема желба заеднички да дејствуваме со работниците акционери и на тој начин дополнително да го унапредиме исклучително успешниот модел на работничко акционерство во „Краш“. нашите идни планови се насочени кон оптимизација и подигнување на квалитетот на работењето и управувачките процеси и дополнително јакнење на „Краш“ на домашниот, регионалниот, но и на светскиот пазар, соопштија од Упрвата на „Браќа Пивац“ во септември, кога тргнаа во аквизиција на „Краш“. 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Словенија: Законот за забрана за работа во недела помина на прво читање

21 мај 2020

„Емоцион“ презема дел од фабриката „Горење хоум“

21 мај 2020

„Сарајевска пивара“ повторно го произведува Lowe

21 мај 2020

„Пивац“ ја отвори најголемата фабрика за производство на пршута во Хрватска

21 мај 2020

Ледиќ: „Краш“ ќе освојува нови пазари

21 мај 2020

5 милиони евра инвестиции во фабриката Argeta во Изола

21 мај 2020
Вчитува уште новости...