Регион

Почна изградбата на првата ИКЕА во Словенија

12 ное 2019

Неодамна во Љубљана со поставување камен-темелник почна изградбата шведскиот синџир на продавници ИКЕА. Целиот проект изнесува околу 90 милиони евра и ќе вработи 300 луѓе.

Продавницата ќе се простира на 30.000 м², а изградбата ќе трае околу една година. ИКЕА во Љубљана ќе нуди околу 10.000 производи, ќе бидат достапни 1.000 паркинг-места и 170 паркинг-места за велосипеди, како и ресторан.

На свеченото поставување на камен-темелникот присуствуваа, меѓу другите, Сара дел Фабаро, директор на ИКЕА за Југоисточна Европа, Зоран Јанковиќ, градоначалник на Љубљана, и Јоже Мермал, претседател на Управниот одбор на трговскиот центар БТЦ, во чии рамки се гради ИКЕА.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаБиХ: „Бинго“ сака (од „Фортенова“) да го преземе ТП ДК „Сараево“

23 јул 2020

Србија ја доби единствената фирма за органско чоколадо

23 јул 2020

„Еуроспин“ влегува во Хрватска

23 јул 2020

Растат приходите на „Подравка“ и покрај кризата

23 јул 2020

„Атлантик група“ со стабилни полугодишни резултати

23 јул 2020

„Дукат“ е подготвен да го откупува млекото од кооперантите на „Мегле“

23 јул 2020
Вчитува уште новости...