Регион

„Виолета“ вложува 10 милиони евра во „Ласта“

07 ное 2019

Петар Ќорлука, новиот сопственик на фабриката за кекси „Ласта“ потврди дека е завршен процесот на преземање на оваа фабрика. 

Како што истакна, за обнова и оспособување на производството според стандардите кои ги бара ЕУ, планира да вложи 10 милиони евра.

Секако, најважно ми е „Ласта“ да го врати оној бренд што го имала. Во производство ќе се вложат максимален труд и пари за да добиеме врвни производи. Погоните и состојбата во кои се наоѓа фабриката не ги задоволуваат стандардите за производство на храна и првите потези се обнова на кровот, ѕидовите, подовит., изјави Ќорлука. 

Тој додава дека во забрзан процес се преговорите за обнова со нови технологии и машини.

По обновата ќе распишеме конкурс за работници и целта ни е да го ангажираме локалното население кое знае и сака да работи. Морам да ја истакнам поддршката и од партнерските фирми, како што е „Фереро Рошер“ и „Барила“ кои ќе ни помогнат со своето знаење и искуство, истакна Ќорлука.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Словенија: Законот за забрана за работа во недела помина на прво читање

21 мај 2020

„Емоцион“ презема дел од фабриката „Горење хоум“

21 мај 2020

„Сарајевска пивара“ повторно го произведува Lowe

21 мај 2020

„Пивац“ ја отвори најголемата фабрика за производство на пршута во Хрватска

21 мај 2020

Ледиќ: „Краш“ ќе освојува нови пазари

21 мај 2020

5 милиони евра инвестиции во фабриката Argeta во Изола

21 мај 2020
Вчитува уште новости...