Регион

„Нектар“ основа „Не е сеедно“ фондација

16 окт 2019

Компанијата „Нектар“ основа фондација наречена „Не е седно“, која ќе поддржува проекти кои би го зголемиле наталитетот во Србија, би ги вратиле децата кон природата и би им помогнало да младите кои се занимаваат со земјоделство. 

Првиот конкретен проект на новата фондација, во соработка со Министерството за здравство на Србија, ќе биде основање советувалишта за вонтелесно оплодување во здравствените установи, отворање центар за вонтелесно оплодување како и бесплатен национален број на кој граѓаните ќе добиваат информации и психолошка поддршка за овој процес. 

Како семејна компанија која постои две децении, остануваме верни на „Не е сеедно“ филозофијата и сакаме стратешки и континуирано да оставиме трага во областите во кои можеме да придонесеме со својот труд, средства, знаење и иксуство, изјави Ана Радун, заменичка на генералниот директор на „Нектар“ и претставничка на семејството Радун. 

Секој шести пар во Србија има проблем да добие потомство по природен пат. Во акцијата „Не е сеедно кога бебето доаѓа“, „Нектар“ заедно со Министерството за здравство го реконструира одделението за вонтелесно оплодување на Клиниката за гинекологија. 

На настанот по повод основањето на фондацијата беа претставени и другите две области за кои фондацијата ќе развие низа проекти за кои се предвидени и пракса и стипендии. 

 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Бинго“ го отвора најголемиот трговски центар во БиХ

29 јун 2020

„Конзум“ им исплаќа милион ипол евра регрес на вработените

29 јун 2020

Шарановиќ го помина прагот од 30 отсто удел во „Краш“

29 јун 2020

(ВИДЕО) „Виолета“ од темел ја обновува чапљинска „Ласта“

29 јун 2020

Повторно вонредна состојба во Белград

29 јун 2020

„Кромарис“ оствари рекордна продажба во јуни

29 јун 2020
Вчитува уште новости...