Регион

ЕБРД излезе од сопствеништвото на „Атлантик група“

14 окт 2019

Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) ги продаде сите 66.686 акции во „Атлантик група“ на берзата во Загреб во блок трансакција вредна 10,5 милиони евра. 

Купувачот уште не е познат, но се шпекулира дека тоа би можел да биде некој од фондовите кои се крупни акционери во компанијата. 

Мнозински сопственик на „Атлантик група“ е Емил Тедески со удел од 50,2 отсто. 

Во сопственост на ЕБРД се и 15,7 отсто од подгоричката компанија „Воли“, најголемиот синџир маркети во Црна Гора. 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Бинго“ го отвора најголемиот трговски центар во БиХ

29 јун 2020

„Конзум“ им исплаќа милион ипол евра регрес на вработените

29 јун 2020

Шарановиќ го помина прагот од 30 отсто удел во „Краш“

29 јун 2020

(ВИДЕО) „Виолета“ од темел ја обновува чапљинска „Ласта“

29 јун 2020

Повторно вонредна состојба во Белград

29 јун 2020

„Кромарис“ оствари рекордна продажба во јуни

29 јун 2020
Вчитува уште новости...