Регион

Рекорди и награди во „Певец“

11 јун 2019

Хрватскиот синџир „Певец“ во 2018 година оствари рекордна добивка од 139,58 милиони куни, соопштија од компанијата. 

Во истата година, вкупните приходи пораснаа на 1,954 милијарди куни. ПОкрај тоа, компанијата во минатите три години стекна право на сопственост над осум постоечки малопродажни центри, отвори уште пет нови продажни центри и вработи уште 600 работници. 

„Певец“ донесе одлука и за исплата на дивиденда на акционерите во вкупен износ од 99,4 милиони куни, односно по 7.530 куни за акција, што е за 25 отсто повеќе од минатогодишната сума. Вкупно 1.855 вработени минатата недела добија регрес во износ од по 1.000 куни, а 20 отсто најдобри работници ќе добијат и 13-та плата како награда за добро завршената деловна година. 

Од компанијата најавија отворање на уште два нови продажни центри и зголемување на просечната нето плата на своите вработени на 7.500 куни во следните две години. 

 

 

 

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. „Подравка“ е најпозитивна хрватска компанија во очите на потрошувачите

28 мај 2020

Производите на „Франк“ отсега и на интернет-продавница

28 мај 2020

Извозот на српски органски производи достигна речиси 30 милиони евра

28 мај 2020

Во Лашко заживеа пчеларско-пивски проект (ТВ InStore)

28 мај 2020

„Мак Зара“ го оствари својот прв извоз во Холандија

28 мај 2020

Пад на продажбата на вино во Хрватска за 80%

28 мај 2020
Вчитува уште новости...