Регион

Уште еден сертификат за безбедноста на храната во „Метро“

10 јун 2019

Компанијата „Метро“ 9-ти пат по ред беше успешно сертифицирана според ИФС „Кеш & кери“ стандард што припаѓа на групата ГФСИ највисоки стандарди за безбедност на храната. 

Со сертификацијата беше опфатена дирекцијата на компанијата „Метро кеш & кери Србија“ и сите девет малопродажни објекти. 

Применувајќи го овој стандард, „Метро“ дава гаранција за највисок квалутет на своите прехранбени производи, со посебен осврт на безбедноста на свежото месо како и на многу чувствителните и микробиолошки расипливи намирници, соопштија од компанијата. 

Како што објаснија од „Метро“, кај ИФС „Кеш & кери“ стандардот во прашање се барања за воспоставување мерки со кои би се спречиле намерни обиди за контаминација на прехранбени производи, неовластено присуство на производи и луѓе, измами со храна, биотероризам и вандализам на инфраструктирни делови и опрема кои можат да влијаат врз безбедноста на храната. 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаШарановиќ го помина прагот од 30 отсто удел во „Краш“

25 јун 2020

(ВИДЕО) „Виолета“ од темел ја обновува чапљинска „Ласта“

25 јун 2020

Повторно вонредна состојба во Белград

25 јун 2020

„Кромарис“ оствари рекордна продажба во јуни

25 јун 2020

Србија: Задолжително носење маски во затворен простор

25 јун 2020

„Лили“ отсега и на апликацијата Wolt

25 јун 2020
Вчитува уште новости...