Регион

Златен клуч за „Подравка“

06 јун 2019

Здружението на хрватски извозници на „Подравка“ ѝ додели златен клуч за најдобар извозник во Босна и Херцеговина, на 14.конвенција на хрватски извозници што се одржа вчера под покровителство на тамошната влада. 

Златен клуч доби и компанијата „Белупо“, за најголем извозник на пазарот на Руската Федерација во 2018 година. 

Наградата, во име на двете компании, ја прими Хрвоје Колариќ, член на управата на „Подравка“ и претседател на управата на „Белупо“. Тој истакна на пазарот во Босна и Херцеговина, „Подравка“ продава 730 единечни производи од својот асортиман. Од нив, најпродавана е „Кокошкина супа“ од 62 грама. Во текот на 2018 година, продадени се повеќе од 12 илјади тони производи со вкупен извоз од 260,3 милиони куни, што го прави пазарот во БиХ еден од најголемите и најважни извозни пазари на „Подравка“. 

„Белупо“, пак, минатата година на пазарот во Руската Федерација оствари раст на приходите од 16 отсто во споредба со годината претходно. 

И натаму очекуваме раст на извозот во Руската Федерација, а податоците од првиот квартал од 2019 година ги потврдуваат нашите очекувања, рече Колариќ. 

Андреј Пленковиќ, претседател на Владата на Хрватска, им се заблагодари на компаниите за нивниот придонес кон растатот на хрватската економија.

Сите вие придонесовте Хрватска минатата година да оствари извоз од 14,5 милијарди евра. Од 2016 година, го подигнавме БДП за 9,6 отсто, а растот на БДП во првиот квартал од 2019 година е најдобар во Европа, рече Пленковиќ.  

 

 

   

 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина(ВИДЕО) „Виолета“ од темел ја обновува чапљинска „Ласта“

23 јун 2020

Повторно вонредна состојба во Белград

23 јун 2020

„Кромарис“ оствари рекордна продажба во јуни

23 јун 2020

Србија: Задолжително носење маски во затворен простор

23 јун 2020

„Лили“ отсега и на апликацијата Wolt

23 јун 2020

Црна Гора: Трговците бараат да се дозволи работа во недела и за празници

23 јун 2020
Вчитува уште новости...