Регион

„КМВ“ и „ПепсиКо“ ја купуваат српска „Књаз Милош“

06 јун 2019

Чешката „Карловарске Минералне Воде“ (КМВ), најголемиот дистрибутер на безалкохолни пијалаци во Централна Европа и „ПепсиКо“, светски производител на храна и пијалаци, кои работат во повеќе од 200 земји, се согласија заеднички да купат 100 отсто од сопственост во српската компанија „Књаз Милош“.

Таа трансакција вклучува купување производствени капацитети на компанијата „Књаз Милош“ во Србија, како и добро позиционирани брендови. 

Се очекува трансакцијата да биде завршена во текот на третиот квартал од 2019 година, по процесот на одобрување од страна на антимонополските комисии на пазарите на Србија и Црна Гора.

Компанијата „ПепсиКо“ имаше повеќе од 64 милијарди долари нето приходи во 2018 година.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина(ВИДЕО) „Виолета“ од темел ја обновува чапљинска „Ласта“

23 јун 2020

Повторно вонредна состојба во Белград

23 јун 2020

„Кромарис“ оствари рекордна продажба во јуни

23 јун 2020

Србија: Задолжително носење маски во затворен простор

23 јун 2020

„Лили“ отсега и на апликацијата Wolt

23 јун 2020

Црна Гора: Трговците бараат да се дозволи работа во недела и за празници

23 јун 2020
Вчитува уште новости...