Македонија

Alpsko и Président ја поддржаа инклузивноста на децата со попреченост

06 дек 2019

Брендовите Alpsko и Président на „Лакталис Македонија“ земаа учество на настанот Меѓународен инклузивен драмски фестивал „Игри без маски” кој од 27 до 29 ноември се одржа во МНТ.

Настанот беше од меѓународен карактер и во него учествуваа поовеќе држави меѓу кои и Бугарија, Романија, Србија, Косово и Босна и Херцеговина.

За нас и за нашите брендови децата се приоритет, па сериозно внимаваме на нивните потреби кога развиваме значаен дел од рецептите за нашите продукти, но и кога ги планираме нашите општествено-одговорни активности. Оваа година, со задоволство се вклучивме во една прекрасна манифестација на вистинска инклузија и спроведување на зборовите во дела – Меѓународниот драмски фестивал „Игри без маски“. Неколку денови се дружевме со учесниците од повеќе држави чии детски театарски групи го претставија сиот свој талент на сцената. Имавме убава можност и да ги поканиме гостите и посетителите да дегустираат дел од нашите производи на неколку штандови во фоајето на театарот и другите локации каде се одржуваа забавни настани за учесниците.Тоа што бевме дел од “Игри без маски“ и на тој начин дадовме своја поддршка на инклузијата на различностите во нашата земја, за нас беше крајно инспиративно, мотивирачки и ќе ни биде сериозен поттик за следните проекти, велат од „Лакталис Македонија“. 

Во склоп на фестивалот беше организирана и посета во канцеларијата на претседателот на државата, Стево Пендаровски, каде на неговата сопруга  Елизабета Ѓоргиевска која беше главен покровител на настанот, ѝ беше доделена корпа со пакет производи од спонзорот.
На свеченото затварање на настанот беа поделени и пакети од спонзорот за финалистите на фестивалот.

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаУтре е последен рок за пазарување со домашните платежни картички

07 авг 2020

ФИТР: 123 домашни компании во финална фаза на Повикот за брзо прилагодување против Ковид-19

07 авг 2020

Донација од маркетите КАМ за Црвен крст

07 авг 2020

Профитот на „Европа“ зголемен за 64 отсто

07 авг 2020

Винарниците предупредуваат: Винската индустрија е пред целосен колапс

07 авг 2020

СКСЗМ: Економијата да биде приоритет на новата влада

07 авг 2020
Вчитува уште новости...