Македонија

„Фершпед“ ја продаде винаријата „Сковин“

28 ное 2019

Скопската винарија „Сковин“, која беше во сопственост на шпедитерското друштво „Фершпед“ ги продаде имотот, залихите и брендовите, објави  „Македонска берза“.

Според одлуката за склучената зделка, недвижниот имот (деловни и помошни простории и градежно земјиште), подвижниот имот (инвертар, возила и механизација) и залихите (шишиња и етикети согласно спецификација од 16 август годинава) се продадени за околу 3,5 милиони евра на скопската фирма „Винарија Сковин Група“.

Во известувањето стои дека трговските марки, односно околу 20 брендови на вино и жесток алкохол кои сега ги произведува „Сковин“ ќе му бидат пренесени на SIAK PTE LTD од Сингапур за околу 5.000 евра.

Продажбата следува откако минатата 2018 година винаријата ја заврши со загуба од 1,8 милиони евра, додека во 2017 и во 2016 година добивката изнесуваше по околу 4.000 - 5.000 евра.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Трговците со посебни рафтови „Купувам домашно“ за потрошувачите со платежни картички

26 мај 2020

МОТ и ЕБОР: За сериозниот удар на пандемијата потребна е голема државна интервенција

26 мај 2020

Од денес на кафе по протокол и на дистанца

26 мај 2020

Кредити до 500.000 евра за извоз и преработка на земјоделски производи

26 мај 2020

Нема полициски час од денеска

26 мај 2020

„Филип Морис ТКП“ го лансираше IQOS во земјава

26 мај 2020
Вчитува уште новости...