Македонија

Освојување на странски пазари – приоритет за АмЧам

27 ное 2019

Во рамките на серијата на настани и иницијативи дизајнирани да им помогнат на македонските компани да се прошират на странски пазари, Американската стопанска комора (АмЧам) беше домаќин на настанот “Освојување на странски пазари”. 

Главниот извршен директор на „Сивус“, Коча Бошку, раководителот за Фармацевтски корпоративен развој на „Алкалоид“, Милош Радуловиќ, и Калин Бабушку, управен директор на „Македонија Експорт“, модерирани од извршната директорка на Американската стопанска комора, Дијана Десподов, разговараа за условите и стандардите што треба да ги исполнат македонските компании пред да влезат на странските пазари. Говорниците споделија и успешни и помалку успешни примери од своите искуства на странски пазари во областа на истражување на пазарот, маркетинг, продажба, и менаџирање со човечки ресурси.

Бабушку ја потенцираше важноста на македонскиот бренд и алоцирање на потенцијалите на земјата со цел зајакнување на конкурентноста и имиџот на македонските производи и бренд во светот. Тој исто нагласи дека најважниот елемент за успешна експанзија на странски пазари е квалитетен производ.

Според Бошку, извозот е инвестиција која е неопходна за секоја прогресивна компанија. Радуловиќ,пак, посочи дека  менаџментот треба да инвестира во врвни професионалци, секогаш да е отворен и подготвен да го слуша мислењето на својот тим, да ги прифати идеите со отворена свест и внимателно да ги разгледува пред да ги отфрла. Вработените не треба да се плашат од експериментирање и неуспех, бидејќи патот кон растот поминува низ нив.

Настанот го проследија компании членки на АмЧам, други извозници, стартапи, мали и средни претпријатија, банки и други претставници на извозниот екосистем.

АмЧам Македонија ја сочинуваат 140 компании од различни сектори и индустрии кои се посветени на зајакнувањето на гласот на меѓународниот бизнис во Македонија, промоција на одржлива, предвидлива и конкурентна бизнис средина, и општествена одговорност на компаниите. Членките на АмЧам претставуваат значаен дел од македонската економија - имаат вкупен годишен обрт од 4 милијарди евра и вработуваат 40.000 граѓани.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаОтворен нов „Супер Тинекс“ маркет во Тафталиџе

09 јул 2020

„Свисслион“ го презема „Агроплод“ од Ресен

09 јул 2020

Прифатени се 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

09 јул 2020

Над 130 компании донираа во Солидарниот фонд за борба против Ковид-19

09 јул 2020

ССМ: Сабота и недела да се неработни денови

09 јул 2020

Околу 55.000 работодавачи ја искористија поддршката за исплата на плати

09 јул 2020
Вчитува уште новости...