Македонија

„Слоу фуд салон“ на 18 и 19 октомври

07 окт 2019

„Слоу фуд Македонија“ го подготвува првото издание на „Слоу фуд салон 2019“, настан посветен на автентичните вкусови и на висококвалитетната храна и пијалаци.

Салонот ќе се одржи на  18 и 19 октомври во хотелот „Александар палас“, Скопје.  Производителите ќе имаат можност да ги изложат и продаваат своите производи и лично да им ги раскажат приказните на посетителите што ќе имаат можност да се информираат, едуцираат и да дегустираат од прва рака.

Производителите може да се пријават за салонот, а овде може да ги прочитаат и условите за учество.

Храната е енергија што секојдневно му е потребна на нашето тело. Таа е уживање на трпезата, култура што ги зближува луѓето. Во ерата на глобалната трговија, храната е сведена на ниво на стока за економска размена и е моќно оружје во рацете на големите индустрии. Системот на храната денес станува значајно еколошко прашање за дискусија и акција. Храната е генератор на одржливиот развој на регионите и проверен извор на благосостојбата на производителите. Храната поттикнува промени во свеста кај консументите. Храната е движење!, истакнуваат од „Слоу фуд Македонија“.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Со маски во маркетите до крајот на 2020 година

20 мај 2020

Фондот за иновации подели 4,2 милиони евра на 69 домашни компании

20 мај 2020

„Виталиа“ инвестира во еколошки производен објект, нови 50 работни места

20 мај 2020

Стопанската комора избра нов Управен одбор

20 мај 2020

ССМ: Државата да воведе неработна недела за сите работници

20 мај 2020

Платежна картичка за граѓаните и дигитална платформа за извозните компании

20 мај 2020
Вчитува уште новости...